Po stopách těch, co tu byli před námi

Někdy člověka zláká vyprávění o chrabrých předcích, či dobrodružném cestování, a protože jak známo, člověk je tvor zvídavý, zatouží si potvrdit, nebo vyvrátit tato několik generací vyprávěných legend, že se vydá sám pátrat po matrikách a archivech.
historická fotografie
Prvotní otázky můžete začít klást rodičům a prarodičům. Jistě se rádi budou rozvzpomínat na ty, které oni sami zažili a budou vám v počátcích pomáhat s hledáním příslušných dokumentů, jako jsou křestní a úmrtní listy.
Pokud z toho nic nemají, určitě si vzpomenou, kde byli jejich rodiče narození a od těchto informací se můžete odrazit.
Můžete také zkontaktovat další příbuzné, kteří budou znát zase jiný kus rodinné historie, a vy se můžete vydat do objíždění matrik, kde se dozvíte, jak se jmenovali rodiče vaší prababičky, odkud pocházeli a čím byl prapradědeček.
Bohužel písmo v knihách bývá špatně čitelné, proto pokud nemáte dost trpělivosti na luštění a ježdění po místech, kde vaši předci žili, můžete se obrátit na profesionály, kteří se genealogií zabývají.
Vzhledem k tomu, že mnoho matrik je už digitalizováno, je možné zasednout k počítači a začít pátrat. Nezoufejte, jestli nevíte, jak do toho. Stačí vyhledat pár článků, které vás přímo navedou, jak na to.
Jestliže jste už došli k příbuzným narozeným před sto a více lety, nezbývá, než navštívit státní okresní archiv, kam matriky obecních úřadů mají povinnost ukládat narozené před 100 lety. Někdy se stává, že knihu chtějí dopsat, takže v ní mohou být záznamy i 130 let staré.
historický auto
Pokud byste chtěli znát některého z mladších než sto let, dostanete informace pouze o přímých příbuzných. To jsou vaši rodiče a jejich rodiče, ale už ne jejich sourozenci.
Hledání v matrikách může být dobrodružné. U nás se dělí na živé a neživé. Živé matriky jsou ty, co obsahují údaje o těch, u kterých je pravděpodobnost, že ještě žijí. Proto jsou stanoveny podmínky, kdy je možné informace podat.
– 100 let u knihy narození
– 75 let u knihy úmrtí
– 75 let u knihy manželství nebo partnerství

Proto se zlomovým rokem nazývá rok 1900. Zde je totiž pravděpodobné, že už nebudete muset osobně navštívit archiv, protože zápis objevíte volně na internetu.
Určitě se nebojte a vydejte se za dobrodružstvím a určitě nebudete zklamáni. Tedy pokud neočekáváte, že máte modrou krev.

5.0
01